POROVNAJTE, KOĽKO PÝTA SPF ZA PÔDU OD AGROŠĽACHTY A KOĽKO JE PRIEMER V KRAJINÁCH V4 

Prenajímať nehnuteľnosti nie je kvantová fyzika, na ktorú treba doktorát. Bežne to robia mnohí z vás aj popri zamestnaní. Štát a SPF však fatálne zlyhali.

A pritom by stačilo málo, napríklad zavedenie aukcie či inej súťaže. Vyššie nájomné, prípadne prísne podmienky hospodárenia na štátnom by okrem peňazí priniesli sofistikovanejšiu produkciu a tá viac práce pre najproblematickejšie skupiny nezamestnaných.

Celý článok: https://www.aktuality.sk/clanok/579800/ako-agroslachta-okrada-slovensko-nazor/

Ministerka zdravotníctva nevyužila príležitosť presadiť do programového vyhlásenia vlády čokoľvek, čo by zdravotníctvo posunulo dopredu.

Programové vyhlásenie je ako rodný list vlády. Všetko, čo obsahuje, slúži ministrom ako „povolenie“ prichádzať s návrhmi, ktoré do dokumentu dostali. Ministerka zdravotníctva nevyužila príležitosť presadiť do programového vyhlásenia čokoľvek nové, čo by zdravotníctvo posunulo dopredu. Výsledkom bude premárnená šanca robiť výrazné zlepšenia, ktoré by ocenili pacienti, lekári a sestry.

Celý článok: https://komentare.sme.sk/c/20795531/ako-by-mal-vyzerat-vladny-program-pre-zdravotnictvo-ale-nevyzera.html

Miliónové agrodotácie pre firmy spájané s talianskou mafiou odkryli najväčší paradox nášho poľnohospodárstva: hoci doň tečú milióny, často končia v autosalónoch, a nie na poliach.

Čo by ste povedali, keby vám niekto ponúkol nasledovné: „Prenajmem vám svoj byt za 30 eur. Ak si ho budete upratovať, budem vám za upratovanie platiť 200 eur.”

Podobne naša vláda a štát cez Slovenský pozemkový fond nakladajú s pôdou.

Agrodotácie sú určené na plnenie a dosahovanie cieľov, ako sú potravinová sebestačnosť, kvalita potravín, primeranosť cien, zamestnanosť v poľnohospodárstve, respektíve na vidieku. Napĺňa sa slovenským „dotovaním nájomcov pôdy“ niektorý z nich? Motivuje štát vlastníkov pôdy na zamestnanosť či produkciu? Rastie poľnohospodárska výroba, posilňuje sa potravinová sebestačnosť, zamestnanosť, ekologické poľnohospodárstvo na štátnych pozemkoch?

Celý článok: http://www.tyzden.sk/spolocnost/47153/perverzne-priame-platby-vpolnohospodarstve/

Svetových investorov, ale aj mnoho bežných ľudí koncom minulého roka zasiahol ošiaľ menom Bitcoin (BTC).

Keďže bitcoinu ako nekrytej mene chýba kľúčový atribút - nútený obeh - a teda nie je krytá materiálne, ani zákonne, a súčasne „ohrozuje štátny monopol“, riziká investície sú tu veľmi vysoké.

Celý článok: https://www.aktuality.sk/clanok/564992/dva-zasadne-argumenty-pre-neuspech-bitcoinu-nazor/

Téma exekučnej amnestie vyvoláva búrlivé polemiky. Odporcovia argumentujú najmä morálnym hazardom a nedotknuteľnosťou súkromného vlastníctva, teda vlastníctva pohľadávky voči inej.

Exekútori vedú 3,7 milióna exekúcií voči 968 986 občanov. V bankovníctve sa hovorí, že malý úver je problém dlžníka, kým veľký úver je problém veriteľa. Prenesene: málo exekúcií by poukazovalo na individuálne zlyhania, realita ukazuje na zlyhanie štátu.

Celý článok: http://www.tyzden.sk/nazory/45989/omyly-odporcov-exekucnej-amnestie/

Hoci ministerstvo zdravotníctva oslavuje údajné historické zlepšenie slovenského zdravotníctva, realita je, žiaľ, úplne odlišná. Štatistiky treba čítať detailne. Už aj Churchillovi sa totiž pripisoval výrok, že „neverí žiadnej štatistike, ktorú sám nesfalšoval."

"Slovenské zdravotníctvo sa zlepšilo najviac v Európe!"  Naozaj???

Celý článok: https://dennikn.sk/blog/1015771/operacia-sa-dari-pacient-zomiera-a-dostupnost-zdravotnictva-na-slovensku-je-vraj-dokonala/

Bude iba luxusom pre bohatých?

Aká je hodnota ľudského života? Väčšina z nás v tom má jasno – hodnota ľudského života je nevyčísliteľná. Ak je však hodnota vášho života nevyčísliteľná, priznávate tú istú hodnotu aj životom iných?

Súhlasili by ste aj s tým, aby mal každý pacient na Slovensku starostlivosť, ako napr. bývalý pretekár F1 Michael Schumacher, o ktorého sa po lyžiarskom úraze dennodenne stará medicínsky tím 15 ľudí a každý deň starostlivosti stojí jeho rodinu približne 20 tisíc eur? Lebo v takom prípade by sa celý slovenský rozpočet verejného zdravotníctva v sume 4,25 miliardy eur minul na 604 pacientov.

Celý článok: https://www.aktuality.sk/clanok/527753/nase-chore-zdravotnictvo-je-na-rozhodujucej-krizovatke-nazor/

Prečo sa v slovenskom zdravotníctve tak darí obchodným firmám a nedarí pacientom?

Pred pár rokmi som sa jednej nemeckej profesorky pýtal na rozdiel medzi nemeckým a americkým školským systémom. Nešlo mi totiž do hlavy, ako je možné, že hoci sú obe krajiny hospodársky podobne úspešné, v top 10 (20) svetových univerzít sa to americkými len tak hemží, kým nemecké tam nenájdete. Jej odpoveď voľne parafrázujem:

Celý článok: https://dennikn.sk/911521/co-mal-minister-zdravotnictva-davno-urobit/

S ekonómom Marcelom Klimekom a Tomášom Szalayom (Health Policy Institute) sme sa zhovárali, čo zmeniť v slovenskom zdravotníctve, aby sa v ňom peniaze používali efektívne, zlepšila sa zdravotná starostlivosť a súčasne, aby zdravie nebolo len pre bohatých.

Celé video na: https://www.tyzden.sk/ekonomika/42590/nezamyslane-dosledky-ako-vyliecit-slovenske-zdravotnictvo/

Marcel Klimek vyštudoval ekonómiu, pôsobil v banke aj na ministerstve vnútra. Bol aj na kandidátke OĽANO-NOVA. Aktuálne sa venuje ekonomickému poradenstvu a popri tom od decembra minulého roka sedí v dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne ako nominat opozície. Zdravotníctvo ho zaujíma z titulu funkcie, ale aj ako bežného človeka. Nedávno mu vyšla kniha Chorobopis a liečba slovenského zdravotníctva.

Vašou knihou sa tiahe slovné spojenie – koalícia neschopných, alebo schopných všetkého. Koho ste tým mysleli?

Od začiatku tohto storočia hýbeme zdravotníctvom zlým smerom. Robíme z neho zdravotníctvo pre bohatých.

Presadzuje sa v ňom, síce plazivo, ale ten najhorší americko- ruský model, že zdravie a zdravotníctvo bude dostupné iba pre solventných a bohatých.

V Amerike je zdravotníctvo luxusným tovarom, ide naň obrovský objem zdrojov (cca 16% HDP, priemer v OECD je 9%), no dosahuje na európske pomery iba priemerný výsedok. Je to spôsobené tým, že zdravotníctvo v Amerike sa riadi voľným trhom.

Myslím si preto, že je najvyšší čas vrátiť sa k zdravotníctvu ako k verejnej službe na základe solidarity v rámci verejného zdravotného poistenia.

My sme dnes v rámci V4 najhorší. Dávame najviac peňazí na zdravotníctvo a ponúkame najhoršie výsledky.

Celý rozhovor na: https://www.aktuality.sk/clanok/520967/slovenske-zdravotnictvo-bude-len-pre-bohatych-rozhovor/