Štátny tajomník na ministerstve financií Marcel Klimek bol jedným z tých, čo s bankármi celé mesiace dohadovali zmier. Našli spôsob, ako nechať banky elegantne vykĺznuť z bankového odvodu tak, aby to malo prínosy pre ekonomiku.

Tieto debaty by bankári radi rozvíjali aj bez krízy, no tá im paradoxne pomohla. Potreba zrušiť odvod je v prostredí, keď hrozí zamrznutie úverovania, oveľa pochopiteľnejšia aj pre politikov.

Klimek ako bývalý bankár, ktorý viedol aj oddelenie úverového rizika, teraz v pozícii štátneho úradníka v rozhovore vysvetľuje:

Celý článok tu: https://e.dennikn.sk/1944611/peniaze-z-bankoveho-odvodu-nie-su-virtualne-budeme-ich-vediet-pouzit-tvrdi-statny-tajomnik-mf-marcel-klimek/

Toto riešenie je podľa Marcela Klimeka pre Slovensko počas krízy nevyhnutné a potrebné.

Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo štátnu záručnú schému pre bankové úvery, ktorá nie je určená len pre malé a stredné, ale prvýkrát aj veľké podniky. Má rámec 500 miliónov eur mesačne a rezort preto očakáva, že vďaka tomu sa v najbližších troch mesiacoch dostane do ekonomiky dodatočných 1,5 miliardy eur. Informoval o tom v utorok štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek s tým, že schému už odsúhlasila aj Európska komisia (EK) a rozbieha sa tento týždeň.

Celý článok tu: https://www.teraz.sk/najnovsie/statne-zaruky-za-bankove-uvery-uz/475890-clanok.html

Marcel Klimek o výsluhových dôchodkoch bývalých príslušníkov ŠTB

Cieľom vlády je presadiť plošné zdanenie výsluhových dôchodkov bývalým príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti sadzbou 50 % na roky odpracované v ŠtB a zo získaných zdrojov navrhnúť vyplácanie osobitných príplatkov k dôchodkom pre politických väzňov, resp. ich manželky a manželov.

"Koľko sa ukradne? Netrúfnem si povedať nominálne číslo. Neefektivity v štátoch sa skladajú zo zložky ľudí schopných všetkého a zo zložky ľudí neschopných. Jedni aj druhí páchajú materiálne škody," hovorí štátny tajomník ministerstva financií a ekonóm Marcel Klimek. Viacerí koaliční lídri totiž pred voľbami hovorili, že peniaze na sociálne opatrenia získajú tak, že prestanú kradnúť. Ako by sa mala meniť dlhová brzda a prečo? Čo znamená znížený rating Slovenska? Nezhorší sa ekonomická kríza tým, že peniaze pre podnikateľov sa čerpajú veľmi pomaly? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so štátnym tajomníkom ministerstva financií a ekonóm Marcelom Klimekom.

Najdevastujúcejší mýtus v našom zdravotníctve je ten, že je to trhová služba ako každá iná, a teda že "trh všetko vyrieši". Tento mýtus v hlavách napáchal a stále pácha obrovské škody, aj na zdraví. Pritom je verejne známe, že trhové zdravotníctvo USA je medzi vyspelými krajinami OECD suverénne najneefektívnejšie. Na podobný výsledok ako v západnej Európe potrebuje až dvojnásobne viac zdrojov, teda peňazí. 

Celý článok tu: https://dennikn.sk/blog/1552364/za-chybu-ministerky-chce-stat-trestat-pacientov-nicivy-mytus-volneho-trhu-v-zdravotnictve

Na problém podfinancovania zdravotníctva upozorňujem a jeho riešenie presadzujem od novembra 2018 (s čiastočnými úspechmi), no kompetentní ministri miesto jeho doriešenia radšej lietajú v chimérnych stratosférach stratifikácie. S následkami. 

Celý článok tu: https://www.aktuality.sk/clanok/711592/zdravotnicke-snivajte-s-nami-a-tvrdy-pad-do-reality-nazor/

Vďaka 7 rokom Smeru a SNS sme závislí od zahraničných farmárov. 

Negatívne saldo obchodu s potravinami sa zvýšilo na viac ako 4-násobok.

Ako je to naozaj zistíte tu: https://dennikn.sk/blog/1536907/zazrak-smer-a-sns-vraj-nasli-po-rokoch-liek-na-zachranu-farmarov-slovensky-potravinovy-takmer-nekrolog

Potvrdila sa moja predpoveď, 

že prevzatie SPP slovenským štátom bolo prevzatím strát z pliec EPH (spoluzakladaného D. Krětínským a P. Tkáčom / J&T). A všetci vieme, s kým sa vláda pri organizácii tejto "super akvizície" radila - viď obrázok.

Neveselý blog si môžete prečítať tu: https://dennikn.sk/blog/1531331/ako-dobrak-fico-zas-pomohol-financnej-skupine-ii-epilog

Dnes Falck oznámil, že končí s prevádzkou slovenských záchraniek. 

Dnes Falck oznámil, že končí s prevádzkou slovenských záchraniek. Ako a s kým podnikala (finančná skupina, oligarcha Smeru, novozélandská schránka) a kto jej pomáhal, som už pred pár mesiacmi písal tu.

Celý článok: https://dennikn.sk/blog/88238/sirokeho-prsty-v-cudnom-sanitkovom-tendri

POROVNAJTE, KOĽKO PÝTA SPF ZA PÔDU OD AGROŠĽACHTY A KOĽKO JE PRIEMER V KRAJINÁCH V4 

Prenajímať nehnuteľnosti nie je kvantová fyzika, na ktorú treba doktorát. Bežne to robia mnohí z vás aj popri zamestnaní. Štát a SPF však fatálne zlyhali.

A pritom by stačilo málo, napríklad zavedenie aukcie či inej súťaže. Vyššie nájomné, prípadne prísne podmienky hospodárenia na štátnom by okrem peňazí priniesli sofistikovanejšiu produkciu a tá viac práce pre najproblematickejšie skupiny nezamestnaných.

Celý článok: https://www.aktuality.sk/clanok/579800/ako-agroslachta-okrada-slovensko-nazor/