Bude iba luxusom pre bohatých?

Aká je hodnota ľudského života? Väčšina z nás v tom má jasno – hodnota ľudského života je nevyčísliteľná. Ak je však hodnota vášho života nevyčísliteľná, priznávate tú istú hodnotu aj životom iných?

Súhlasili by ste aj s tým, aby mal každý pacient na Slovensku starostlivosť, ako napr. bývalý pretekár F1 Michael Schumacher, o ktorého sa po lyžiarskom úraze dennodenne stará medicínsky tím 15 ľudí a každý deň starostlivosti stojí jeho rodinu približne 20 tisíc eur? Lebo v takom prípade by sa celý slovenský rozpočet verejného zdravotníctva v sume 4,25 miliardy eur minul na 604 pacientov.

Celý článok: https://www.aktuality.sk/clanok/527753/nase-chore-zdravotnictvo-je-na-rozhodujucej-krizovatke-nazor/

Prečo sa v slovenskom zdravotníctve tak darí obchodným firmám a nedarí pacientom?

Pred pár rokmi som sa jednej nemeckej profesorky pýtal na rozdiel medzi nemeckým a americkým školským systémom. Nešlo mi totiž do hlavy, ako je možné, že hoci sú obe krajiny hospodársky podobne úspešné, v top 10 (20) svetových univerzít sa to americkými len tak hemží, kým nemecké tam nenájdete. Jej odpoveď voľne parafrázujem:

Celý článok: https://dennikn.sk/911521/co-mal-minister-zdravotnictva-davno-urobit/

S ekonómom Marcelom Klimekom a Tomášom Szalayom (Health Policy Institute) sme sa zhovárali, čo zmeniť v slovenskom zdravotníctve, aby sa v ňom peniaze používali efektívne, zlepšila sa zdravotná starostlivosť a súčasne, aby zdravie nebolo len pre bohatých.

Celé video na: https://www.tyzden.sk/ekonomika/42590/nezamyslane-dosledky-ako-vyliecit-slovenske-zdravotnictvo/

Marcel Klimek vyštudoval ekonómiu, pôsobil v banke aj na ministerstve vnútra. Bol aj na kandidátke OĽANO-NOVA. Aktuálne sa venuje ekonomickému poradenstvu a popri tom od decembra minulého roka sedí v dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne ako nominat opozície. Zdravotníctvo ho zaujíma z titulu funkcie, ale aj ako bežného človeka. Nedávno mu vyšla kniha Chorobopis a liečba slovenského zdravotníctva.

Vašou knihou sa tiahe slovné spojenie – koalícia neschopných, alebo schopných všetkého. Koho ste tým mysleli?

Od začiatku tohto storočia hýbeme zdravotníctvom zlým smerom. Robíme z neho zdravotníctvo pre bohatých.

Presadzuje sa v ňom, síce plazivo, ale ten najhorší americko- ruský model, že zdravie a zdravotníctvo bude dostupné iba pre solventných a bohatých.

V Amerike je zdravotníctvo luxusným tovarom, ide naň obrovský objem zdrojov (cca 16% HDP, priemer v OECD je 9%), no dosahuje na európske pomery iba priemerný výsedok. Je to spôsobené tým, že zdravotníctvo v Amerike sa riadi voľným trhom.

Myslím si preto, že je najvyšší čas vrátiť sa k zdravotníctvu ako k verejnej službe na základe solidarity v rámci verejného zdravotného poistenia.

My sme dnes v rámci V4 najhorší. Dávame najviac peňazí na zdravotníctvo a ponúkame najhoršie výsledky.

Celý rozhovor na: https://www.aktuality.sk/clanok/520967/slovenske-zdravotnictvo-bude-len-pre-bohatych-rozhovor/

Ekonóm Marcel Klimek spísal zaujímavú diagnózu i predstavu reformy slovenského zdravotníctva. Chce pritom zachovať jeho čo najširšiu bezplatnosť a zároveň zaplátať diery, cez ktoré v systéme utekajú peniaze.

Šesť urgentných príjmov pre dospelých a štyri pre deti chce minister zdravotníctva Tomáš Drucker vybudovať na Slovensku podľa správy, ktorá minulý týždeň vyšla v denníku SME. Majú slúžiť na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti a podobať sa tak trochu na tie zo seriálu Dr. House. Výkonný riaditeľ Health Policy Institute Tomáš Szalay pre .týždeň hovorí, že tento krok bol potrebný, lebo prechod medzi prednemocničnou a nemocničnou starostlivosťou doteraz zlyhával: „Na Západe je urgentný príjem výstavnou skriňou nemocníc. U nás doteraz neboli urgenty financované dobrým mechanizmom. Zmena, urobená ministerstvom zdravotníctva, by mala viesť k tomu, aby sa znížilo množstvo odvrátiteľných úmrtí."

Celý článok na: https://www.tyzden.sk/ekonomika/41812/liecenie-chorlaveho-zdravotnictva/

Člen Dozornej rady VšZP Klimek zverejnil vlastný ozdravný plán.

Bratislava 8. augusta (OTS) - Ľudia by mali dostať časť svojich odvodov naspäť, ak vďaka zdravému životnému štýlu nebudú v priebehu roka odkázaní na pomoc lekárov. Navrhuje to podpredseda Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Klimek. V čase neistého osudu ozdravného plánu VšZP zverejnil vlastný návrh riešenia problémov slovenského zdravotníctva: obmedzenie zisku zdravotných poisťovní podľa modelu dôchodkových správcovských spoločností, aktualizácia cien zdravotníckych výkonov po dvanástich rokoch (zreálnenie tzv. bodovníka), zavedenie bonusu pre poistencov, ktorí v priebehu roka zaplatili na odvodoch viac, ako nakoniec vyčerpali absolvovaním vyšetrení alebo iných výkonov. To sú len tri z desiatich kľúčových opatrení, ktoré Marcel Klimek vo svojej novej knihe navrhuje na základe porovnávania modelov a dát z najvyspelejších štátov sveta združených v organizácii OECD.

Celý článok na: http://www.teraz.sk/knihy/clen-dozornej-rady-vszp-klimek-zverejn/

Čo na Ficovej tlačovke o účtovníctve nezaznelo, ale zaznieť malo.

Možno budete prekvapení, ale úplne súhlasím s tým, že pán premiér Fico pripravil mesiac pred voľbami bombastickú tlačovku o účtovníctve. Ako makroekonóm som síce z jeho doterajších výrokov mal skôr pocit, že mu táto téma až tak nejde („ak stúpne DPH o 1%, stúpne cena chlebu o 5%, lebo 1% múka, 1% voda, 1% droždie…“:-), ale ako sa hovorí – lepšie neskoro ako nikdy. Teda – súhlasím skoro so všetkým: načasovaním (mesiac pred voľbami), obsadením (premiér Fico osobne), témou (účtovníctvo), obecenstvom (celé Slovensko). Až na 1 malý detail – predmet témy zvolil pán Fico maximálne podradný – účtovníctvo aj z regionálneho hľadiska relatívne neveľkej spoločnosti s cenou 4 milióny €. On, samotný veľký Fico, ktorý rozhoduje so Smerom každoročne o viac ako 20 miliárdach €. On ktorý na 1 posedenie 2 týždne pred voľbami zaviaže celý národ pri jedinom diaľničnom obchvate na 2 miliardy € na 30 rokov vopred! Strašne podradné.

Celý článok na: https://dennikn.sk/blog/fico-matovic-a-uctovnictvo/

Pre „majstrov sveta v populizme“ (citát: R. Fico) je schopnosť manipulovať so štatistikami zrejme kvalifikačným predpokladom.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek si musí myslieť, že Slováci, s prepáčením, “žerú seno”. Samozrejme, slovenské seno. A čoraz viac slovenského sena. Nijako inak sa nedá vysvetliť jeho vystúpenie k údajnému dvojtretinovému podielu domácich potravín na pultoch našich obchodov. Stačí totiž sedliacky rozum, aby každý prekukol, ako manipuluje verejnosť svojimi štatistikami.

Celý článok na: https://dennikn.sk/blog/mysli-si-minister-jahnatek-ze-slovaci-zeru-seno/

Chceli by ste o 150 € vyšší plat za vašu prácu?

V Rakúsku či Nemecku je priemerný čistý plat 2 320€, pričom priemerná produkcia (HDP na obyvateľa) je mesačne 3 887€. Na Slovensku je dnes produkcia o cca 1/3 nižšia (2 357€), ako v Rakúsku či Nemecku, ale priemerný čistý plat je nižší až o cca 2/3 (len 665€). Ako je to možné?  Ako je možné, že v krajinách, kde dlhé roky vládnu pravicové alebo zmiešané vlády (s dominanciou kresťanskej demokracie), sa pracujúcim občanom dostáva dvojnásobne väčší diel z koláča, ako v našej údajnej “sociálno-demokratickej” kolíske silného štátu a vlády, ktorá “robí pre ľudí a chráni ich”? “Kde udělali soudruzi ze Smeru chybu?”

Celý článok na: https://dennikn.sk/blog/5-krokov-ako-zvysit-cisty-plat-o-150e-pre-kazdeho/

Návod ako rýchlo zbohatnúť na štátnych pozemkoch.

Čo by ste povedali, keby Vám niekto ponúkol nasledovné:

Prenajmem Vám svoj byt za 30€. Ak si ho budete upratovať, budem Vám za upratovanie platiť 200€. Dohoda?

Moji známi na úvodnú testovaciu otázku reagovali v zásade 2 spôsobmi:

1. „Si si zamenil sumy, nie?“
2. „Si sa zbláznil? Veď prerobíš 170€, to je totálna blbosť! Veď to je normálne, že keď mi prenajmeš byt, musím ho aj po sebe upratovať.“


A majú pravdu. Takáto ponuka nedáva žiaden ekonomický zmysel. Náš štát ale funguje na hlavu. Čo sa nám bežným ľuďom zdá normálne, pokladá za nenormálne, a naopak, čo my považujeme za ekonomický nezmysel a hlúposť – prenajať byt za 30€ a nájomcovi platiť 200€ za jeho upratovanie – štát považuje sa správne a zmysluplné. O čom píšem?

Príklad s bytom ako nehnuteľnosťou som nezvolil náhodne – píšem totiž o tom, ako naša vláda a štát nakladá s našimi spoločnými štátnymi nehnuteľnosťami – konkrétne so štátnymi pozemkami v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Aby sme sa rozumeli správne, napriek tomu, koľko rôznych afér a káuz je spojených s existenciou SPF, moja výčitka tentokrát nesmeruje k SPF – ten je v tejto situácii iba vykonávateľom vôle vlády resp. štátu. SPF podľa zákona (okrem iných úloh) „spravuje poľnohospodárske nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu ako aj nakladá s pozemkami, ktorých vlastník nie je známy”.

Celý článok na: https://dennikn.sk/blog/ako-ryzovat-na-statnom-alebo-ako-nevyrabat-a-napriek-tomu-zarabat/