Často počúvam, že zlepšiť súčasný stav Slovenska v ktorejkoľvek oblasti zásadným spôsobom nie je možné. Že sú tu historické, infraštruktúrne či mentálne rozdiely, ktoré nás „neoprávňujú“ očakávať viac. S takýmito názormi zásadne nesúhlasím.

Keby rovnakej beznádeji, že sa to na Slovensku nedá, a že to nejde, prepadali všetci ľudia na Slovensku, nevznikli by u nás dnes svetoznáme a predsa slovenské spoločnosti ako Eset, OMS, Sygic... Ale tie firmy tu sú. A my máme dôkaz, že sa to dá.

Uvediem niekoľko dôvodov, prečo som presvedčený, že Slovenská republika môže byť úspešnou krajinou. A prečo som presvedčený, že Change Management (manažment zmeny) – či už ide o Potravinovú miliardu alebo o Nemecký štandard v celej slovenskej ekonomike – bude úspešný.

Prax nám totiž ukázala, že aj na prvý pohľad nepredstaviteľné či neuveriteľné hospodárske zmeny sú možné, a to v reálnom čase. 

Rakúsko bolo po druhej svetovej vojne oveľa chudobnejším štátom ako vtedajšie Česko-Slovensko. 10 rokov po vojne nás už Rakúsko v životnej úrovni predstihlo. Za 10 rokov dokázali „zmeniť svoj svet“.

Od roku 1950 do 1960 rástla západonemecká ekonomika (HDP) každoročne o 8 %. Nezamestnanosť v rovnakom čase klesla z 11,0 % (1950) na 1,3 % (1960). Reálne príjmy na obyvateľa vzrástli za 10 rokov o takmer 70 %.

Omnoho menšia slovenské ekonomika rástla o viac ako 8 % iba 2 roky (2006 a 2007), ale bol to aj tak veľký úspech. A nezamestnanosť klesla od roku 2004 do roku 2008 tiež výrazne z 19,1 % na 9,8 %, aj keď od stavu plnej zamestnanosti – v akom bolo Nemecko v roku 1960, sme boli ešte aj vtedy veľmi ďaleko.

Prečo tieto príklady spomínam? Aby bolo jasné, že keď sa chce, tak sa to DÁ!

Poznám veľa ľudí, ktorí pred 8 – 10 rokmi s hrdosťou hovorili o sebe, že sú zo Slovenska. Z krajiny, ktorá vtedy bola hospodárskym tigrom Európy. Zabudli sme na to? Dalo sa to vtedy a dá sa to aj dnes.

Najlepším dôkazom, že poľnohospodárstvo v SR môže vysoko prosperovať, je (vis-a-vis) úspešné podnikanie dánskych farmárov na Slovensku. Napr. spoločnosť Pigagro dosahuje čistý zisk na úrovni 1 milióna eur ročne, čo predstavuje zisk 330 eur na 1 hektár. Spoločnosť Dan-Slovakia Agrar dosahuje čistý zisk 3,6 milióna eur (630 eur/1 ha), pričom obe spoločnosti dosiahli obrat 5000 eur na 1 hektár. Je to viac ako dvojnásobok slovenského priemeru, je to hodnota porovnateľná so západnou Európou.

Už z týchto príkladov je zrejmé, Slovensko má v poľnohospodárstve potenciál ďaleko presahujúci jednoduchú (kalkulatórnu) potravinovú sebestačnosť.

„ŠTVORLÍSTOK” Potravinovej miliardy môže Slovensku výrazne pomôcť, o tom niet najmenších pochýb. Môže priniesť viac ako 50 tisíc pracovných miest pre vidiek, potravinovú sebestačnosť pre Slovensko.

Produkcia vyššia o 1 miliardu eur ročne znamená potenciál pre vyššie mzdy a nižšie dane pre všetkých obyvateľov Slovenska.

Najmä však navrhovaný „ŠTVORLÍSTOK” predstavuje reálnu nádej na slušný a prosperujúci život pre náš vidiek. A to podľa mňa určite stojí za námahu.